האם כדאי להקפיד על שקט מוחלט כשהתינוק נרדם? | דורית קרייזר
EN | HEB

האם כדאי להקפיד על שקט מוחלט כשהתינוק נרדם?

האם כדאי להקפיד על שקט מוחלט כשהתינוק נרדם?

הורים רבים לתינוקות מוצאים כי התהליך של הרגלת התינוק לשינה בלילה אינו פשוט. התינוק ישן במהלך היום והלילה, הוא מתקשה (מפני שאינו יודע עדיין) להירדם במיטתו ומתעורר לעיתים תכופות. מהם כללי הזהב להרדמה מוצלחת של התינוק במיטתו בלילה – והאם חשוב שהבית יהיה שקט כשהתינוק הולך לישון? כל מה שהורה צעיר צריך לדעת על הרדמת התינוק במיטתו – במאמר שלפניכם.

שקט! התינוק הולך לישון!

תהליכי ייעוץ שינה לתינוקות עוסקים בעיקר בהקניית הרגלים (לתינוק, אבל גם להורים) לקראת שעת השינה. ההנחיה מתבצעת על מנת לסייע להורים ללוות את התינוק, שזה אך התחיל את חייו, בתהליך האיטי של הסתגלות לשנת הלילה, באופן שיהיה קל ונוח גם עבורו וגם עבור הוריו (מפני שלהיות הורים לתינוק חדש זה מעייף – גם בלי שתצטרכו להישאר ערים איתו חצי לילה…).

המגיעים לייעוץ שינה לתינוקות שואלים אותי לא פעם – האם חשוב לשמור על שקט מוחלט כאשר מתחילים את טקס השינה לקראת הלילה?

תשובתי היא – לא, לא צריך לשמור על שקט מוחלט. אמנם, איני ממליצה ליצור סביבה רועשת בשעת ההשכבה (מסיבות רבות, ביניהן החינוך לכבוד והחשיבות שבשלווה ורגיעה במהלך ההשכבה לישון, גם עבור תינוקות וגם עבור ילדים ומבוגרים), אבל החיים הרגילים לא צריכים להפסיק. תהליך ההרגלה של התינוק לקראת הירדמות במיטה בלילה הוא תהליך שדורש מכם, ההורים, אורך רוח, סבלנות ואמונה – אבל ביחד עם זאת, אני ממליצה בכל פה להשאיר את הטלוויזיה דולקת (בעוצמת שמע סבירה ולא גבוהה מידי), להמשיך לדבר ביניכם (אולי תגלו שזהו זמן איכות נהדר שהוא רק של שניכם, זמן  שחשוב לטפח אותו, בעיקר כשאתם הורים לתינוקות), ולשדר "חיים כרגיל".

אנחנו מחנכים את התינוק כבר מתחילת חייו

תינוק קטן צריך המון תשומת לב, והוא צעיר מכדי לחשוב שההתנהגות שלו מניפולטיבית. לכן, כשתינוק נזקק לחום ולקרבה – הוא בוכה, כי אין לו דרך אחרת להעביר את המסר, ואני מאמינה שאנחנו, הוריו, צריכים להיות שם עבורו. ביחד עם זאת, כבר מהיום שבו אנחנו מביאים את התינוק הביתה, אנחנו בונים סדרה של הרגלים שעשויה ללוות אותנו למשך שנים ארוכות בהורות שלנו. גם שגרת ההשכבה לישון של התינוק, רצוי שתהיה מובנית, חזרתית, שלווה, בוטחת, ותיעשה בצורה שתהיה נוחה לטווח ארוך. התינוק ילמד להתרגל להירדם במיטתו – ואף ילמד ליהנות מהרגעים שלו לבד במיטה – אתם רק צריכים להיות שם עבורו, באהבה ובסבלנות, כשהוא לומד שההירדמות במיטה היא חלק משגרת יומו.

כיצד ייעוץ שינה לתינוקות יכול לסייע לכם?

לצערנו… תינוק אינו מגיע עם חוברת הדרכה, ולא פעם אנחנו חשים בלבול, בעיקר כאשר אנחנו מנסים ליצור התאמה בין דרישות התינוק לבין שגרת החיים שלנו. גם כהורים, אנחנו מחפשים למצוא איזון בין תשומת הלב והנתינה לתינוק החדש לבין הצרכים שלנו כבני אדם והחינוך שלו כחלק מקבוצה – היא המשפחה  שלו. אם אתם מרגישים ששיגרת ההשכבה לישון קשה לכם, אם התינוק מתקשה להירדם אלא אם הוא בידיים או אם הוא מתעורר פעמים רבות בלילה ומסרב לחזור לישון – אולי חשוב לשקול סיוע מקצועי בצורת ייעוץ שינה לתינוקות, שיעזור לבחור מה נכון לתינוק ולכם, ליצור סדרה של עקרונות לקראת ההשכבה, ולעמוד לאורך זמן מאחורי אותם עקרונות כדי להגיע לשגרת הרדמה נוחה ונעימה, לתינוק כמו גם לכם.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת