האם רצוי להניק את התינוק בלילה? | דורית קרייזר
EN | HEB

האם רצוי להניק את התינוק בלילה?

האם להניק את התינוק בלילה

רבים מן ההורים שואלים אותי את השאלה החשובה הזו, האם רצוי להניק את התינוק בלילה? כמובן שזו שאלה עם תשובה שהיא לא חד משמעית והיא תלויה בדבר אחד בלבד: גיל התינוק, ובמקרים מסוימים גם במשקלו.

תינוקות שנולדו בזמן (מעל שבוע 37 להיריון) במשקל של שלושה ק"ג ובריאים – יכולים כבר מגיל שלושה חודשים לוותר על ארוחת הלילה ובתנאי שמשקלם עבר את החמישה ק"ג. עד גיל זה, הקיבה שלהם קטנה ומתרוקנת מהר מאד ובעקבות זאת הם זקוקים לארוחת הלילה, ולעיתים גם יותר מארוחה אחת. הייתי ממליצה אצל הקטנטנים לתת להם כמה שהם רוצים ומתי שהם רוצים. אם מדובר בהנקה (שזו הדרך הטובה והבריאה להזין את התינוקות), יש סיכוי שהם יבקשו מספר גדול יותר של פעמים מאשר תינוקות שניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוק), היות והתמ"ל הוא מזון משביע יותר בעיקר בגלל תכולת הנתרן (מלחים) שבו. מגיל 3 חודשים וחמישה ק"ג בהחלט אפשר (ומבחינתי צריך) לוותר על האכלה בלילה. למה? כי בלילה מערכת העיכול צריכה לנוח. הקיבה של התינוקות מסוגלת להחזיק אוכל קרוב ל-10 שעות (פלוס מינוס) והאנרגיה בלילה צריכה להיות מושקעת בשתי המערכות החשובות שעובדות ביתר שאת בלילה: המוח ומערכת החיסון. תינוקות וילדים שאוכלים בלילה בגיל שכבר לא צריך, נכנסים לקבוצת סיכון לפתח הפרעות קשב והם גם יותר חולים: שכיחות הביקורים אצל הרופא גדולה יותר, משך המחלה ארוך יותר וקצרה היריעה במאמר זה לכתוב את רשימת הנזקים של האכלה בלילה. יש הורים שסיפרו לי שכבר בגיל חודשיים התינוק שלהם לא אכל בלילה וזה בסדר גמור. במיוחד אם התינוק כבר עבר את החמישה ק"ג, אבל לא הייתי ממליצה להתחיל לגמול אותו מהאכלת לילה לפני גיל שלושה חודשים.

מה שחשוב לי להדגיש הוא שבלילה רמות הפרולקטין (הורמון החלב) גבוהות ואי הנקה בשלב מסוים עלולה לגרום לגודש בחזה. לכן יש לנקוט אמצעי זהירות למניעת גודש אחרי שלושה חודשים בזמן הלילה: יש להתקלח במים פושרים עד קרירים לפני שנכנסים לישון, הוצאה ידנית באמצע הלילה, זה רק אם את מתעוררת מתחושת מלאות ובמקרים מיוחדים אפשר לשאוב ולשמור במקרר או בפריזר.

שינה טובה ונעימה לכולם, שלכם דורית קרייזר יועצת שינה.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת