הילד הפסיק לישון רצוף אחרי שאח שלו נולד - מה עושים?
EN | HEB

הילד הפסיק לישון רצוף אחרי שאח שלו נולד – מה עושים?

הילד הפסיק לישון רצוף אחרי שאח שלו נולד - מה עושים?

בשעה טובה, נולד תינוק חדש. הוא מושלם והוא גורם להוריו ומשפחתו הרבה סיפוק ואושר – אבל הוא גם תובעני ודורש טיפול רב. אחיו (או אחותו) הגדולים, שאולי ניראה כי הם מקבלים את התינוק החדש למשפחה בשמחה, סובלים משינוי בהרגלי השינה – או במילים אחרות – הם בעצמם מתעוררים בלילה, ובמעט השעות שעוד נותרו לכם לישון, אתם מוצאים את עצמכם מטפלים בילד הגדול, שכבר ישן לילה שלם ברציפות טרם הלידה – ועכשיו, נראה כאילו חזר לימי הינקות שלו, ומסרב לישון לבדו במשך כל הלילה. מה עושים עם רגרסיה כזו, ואיך מזכירים לגדול שהוא כבר גדול, ומצופה ממנו שיידע לנהוג אחרת?

הילד "שכח" איך נרדמים – תופעה מוכרת בהתמודדות עם אח חדש

אחים הם מתנה אדירה אשר ההורים מעניקים לילדיהם – אבל לפעמים, זה נראה כמו הדבר הכי גרוע שהיינו יכולים לעשות לו. תסמיני הקנאה והמניפולציות שהוא כביכול עושה עלינו, המבוגרים, על מנת שנעניק לו תשומת לב – מותירים אותנו פעורי פה. חשבנו שכבר יש לנו ילד גדול ואנחנו יכולים להשקיע אנרגיות בתינוק – והנה, מצאנו את עצמנו עם שני תינוקות.

מסתבר, שה"רגרסיה" הזו בהרגלים עם בואו של תינוק חדש הביתה,היא מוכרת, שכיחה ואפילו – צפויה. האח הגדול, שלא התמודד עד כה עם הצורך לחלוק (בעיקר בתשומת הלב של הוריו – החלוקה בדברים "חומריים"  יותר, כמו צעצועים, תגיע בשלבים מאוחרים יותר) מוצא את עצמו נדרש לשינוי הרגלים על מנת לשמור על אותה רמה של תשומת לב.

זה הזמן שלנו ללוות אותו, מתוך המקום שבו הוא נמצא (כאשר הוא אולי מרגיש שהוא צריך למקם את עצמו מחדש בהיררכיה המשפחתית), בביטחון ובאהבה – ולחזק אותו ואת תחושת השייכות שלו.

טיפים ליצירת שגרת שינה רצופה אצל האח הבוגר

הנה כמה טיפים מקצועיים שלי לייעוץ שינה לילדים שיסייעו להתחיל ביצירת שינוי לקראת שיגרה חדשה ובריאה, של המשפחה בהרכב החדש שלה – כשכולם נחים היטב בלילה:

  • העצימו את הילד הבוגר. אפשרו לו לעזור לכם עם התינוק וספרו לו כמה הוא חשוב, איזה תפקיד חשוב יש לו כאח בוגר, וכדומה
  • אם התינוק מפריע לגדול להירדם (לדוגמה,ברעשים שהוא עושה) – שקלו להפריד את הילדים ולהלין את התינוק בעריסה בחדר שלכם, על מנת לאפשר לגדול את השקט שהוא צריך לטובת שנת לילה טובה ורצופה
  • אנחנו יודעות שאתם עייפים, וגם אתם, אחרי הכל, רק בני אדם. אבל – כשאתם ניגשים לגדול, השתדלו לחזק אותו, להדגיש עבורו שאתם ביחד, משפחה אחת אוהבת, שהוא בטוח, מוגן, והוא לא לבד – ושאתם שם בשבילו, אפילו אם הוא כבר לא הכי קטן במשפחה

ייעוץ שינה לילדים – עשוי לעשות הבדל גדול

אם אתם מתקשים להתמודד עם השינוי בהרגלי השינה של הגדול (וגם אם אתם מרגישים שהגיע הזמן לדבר על הרגלי שינה עבור הקטן) – אתם מוזמנים לפנות לקבלת ייעוץ שינה לילדים. ייעוץ וליווי מקצועיים, מכילים, ואמפאטיים, יסייעו לכם לבנות מחדש את שגרת ההשכבות בלילה, מתוך התחשבות בצרכי כל אחד מבני המשפחה. לילה טוב!

מוזמנים גם לקרוא את המאמר "איך להרדים תינוק" שיוכל לעזור לכם בהרדמת התינוק.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת