הקץ למוצץ - דורית קרייזר - ייעוץ שינה לתינוקות
EN | HEB

הקץ למוצץ

הקץ למוצץ

אני מאמינה גדולה שמה שטוב לילד ולהורים אז לא צריך לשנות. "סוס מנצח לא מחליפים". יחד עם זאת, אם אתם מתלבטים אם לתת לתינוק מוצץ, או אם אתם שמים לב שהמוצץ הוא גורם שמפריע לתינוק לישון או לילד להביע את שהוא רוצה, או שאתם מודעים לבעיות שהמוצץ עלול לגרום למנשך בפה, אז דעו לכם שהרצוי הוא להימנע מלתת מוצץ לתינוק ולילד. אני כותבת בלשון זכר אבל כמובן שהכוונה לשני המינים.

בואו נתחיל מהחיוב שבמוצץ לפני שאנו שמים לו קץ.

מוצץ נותן הרבה שקט להורים. אימא אחת אמרה לי שהיא חייבת שהתאומות שלה ילמדו לקחת מוצץ אחרת היא תתלה את עצמה על עץ…

כשהתינוק בוכה או מנדנד והורים שמים לו מוצץ זה גורם לשקט סביבתי באופן מיידי. מדובר ביתרון גדול להורים העייפים. המוצץ הוא חפץ מעבר שמסייע לתינוקות בתהליך ההירדמות הראשוני. יש תינוקות ששמים אותם במיטה עם המוצץ ובעזרתו הם מתרגלים להירדם. אצל פגים שנעזרו במוצץ הראו באופן סטטיסטי שמשך האשפוז שלהם התקצר מכיוון שהם תרגלו הזנה מבקבוק ועלייה טובה יותר במשקל. בנוסף זה שיפר להם את תפקודי הפה והלסת.

אז היכן הבעיה עם המוצץ?

  1. לתינוק או לילד שבוכה יש סיבה. הוא או רעב או עייף או צריך חיבוק, מגע או תשומת לב. כשאנחנו "תוקעים" לו מוצץ אנחנו בעצם לא עונים על הצורך האמיתי שלו, אלא, משתיקים אותו.
  2. תינוקות יונקים מתבלבלים בין "מוצץ" שיוצא ממנו חלב ובין מוצץ עשוי פלסטיק. בשבילם רפלקס המציצה הוא פעולה אחת, והיא לינוק. טכניקת המציצה של השד והמוצץ היא שונה ולכן מאוד מפריעה לביסוס ההנקה. מציצה על רקע השלב האוראלי בו התינוקות מכניסים יד לפה הוא נורמאלי אבל זה יד, אצבעות ולא "מרקם ומבנה" של מוצץ.
  3. תינוק שלומד להירדם בעזרת המוצץ, יזדקק לכך כל 90-120 דקות, כי בדיוק באותו אופן שהוא נרדם בראשית ההשכבה, כך הוא ירצה ויזדקק לאותו הדבר במעבר בין מחזורי השינה.
  4. כל פעם שאנו מושכים את המוצץ החוצה "כדי להבין מה הוא רוצה", אנחנו פוגעים במבנה השיניים, פרט לכך איגוד רופאי השיניים ממליץ לגמול את הילד ממוצץ לפני גיל שנתיים עקב הבעיות שגורם המוצץ למנשך בפה. לגמול ילד בן שנתיים (גיל ההתבגרות של הילדות) זה הרבה יותר קשה מלא לתת מוצץ מהתחלה או לגמול בגיל הינקות.
  5. ישנה עדות מחקרית לכך שתינוקות וילדים שמשתמשים במוצץ סובלים משכיחות גבוהה יותר מדלקת אוזן תיכונה ומזיהומים הקשורים ללכלוך שעל המוצץ.
  6. מדוע להרגיל תינוק או ילד למשהו שצריך לגמול אותו ממנו? הכול עניין של הרגלים.
  7. עצם העובדה שיש "מוצץ לסרבנים" מראה שהרבה תינוקות בכלל לא רוצים את המוצץ אבל ההורים מנסים "בכוח" שהתינוק ירצה משהוא שבכלל לא טבעי לו. מוצץ הוא לא טבעי לתינוק. רפלקס המציצה הוא עבור השד לצורך הזנה.
  8. כשהתינוק "מכור" למוצץ והוא נאבד …..אני לא מקנאה בהורים 🙂 זה הרגל שכרוך בהתמכרות של ממש וכל הרווחה הנפשית שלו תלויה ב….חפץ.

איך נגמול את התינוק ממוצץ?

הגמילה הכי טובה היא לא להרגיל למוצץ, אך אם התינוק או הילד כבר מורגלים אז הגמילה תלויה בגיל התינוק.

לגמול קטנים מגיל חצי שנה זה לא בעיה. פשוט לא נותנים מוצץ וכשהוא בוכה, מחפשים את הסיבה לבכי ונותנים לו את ההתערבות המתאימה: רעב- אוכל עייף- שינה, בכי שלא מרעב ועייפות – לחבק, לנשק, להרים על הידיים, לשחק או לצאת לטיול קצר. בגילאי שנה ומעלה יש לענות לצרכים של התינוק. אם התינוק מביע רצון למוצץ פשוט לומר: "נגמר". אין…. כמו הרבה דברים בחיים שנגמרים…ואם הוא יתמרד או יכעס או ייראה עצוב אז לחבק, לנשק להיות עם האובדן אבל להיות עקביים ולא להחזיר את המוצץ. ברגע שנתקבלה החלטה הורית שהמוצץ כבר לא אופציה אז להיות עקביים עם ההחלטה. יש אופציה לתלות יחד עם עץ מוצצים בסיבה, יש אופציה לתת לתינוקות אחרים בגן שעשועים אבל לא לזרוק לפח כי חפצים שעלו כסף לא זורקים מול הילדים. אחרת הם עלולים להשליך על דברים אחרים וירצו לזרוק, ומשפט כמו: "לא זורקים חפצים" כבר לא יעבוד…

בהצלחה, דורית קרייזר יועצת שינה

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת