הקשר בין שינה ומעבר לשעון חורף | דורית קרייזר
EN | HEB

הקשר בין שינה ומעבר לשעון חורף

מעבר לשעון חורף

 אני אוהבת שמתכוננים עם הילדים לקראת השינויים: המעבר לשעון החורף.

ביום ראשון, בלילה שבין ראשון ושני 29 באוקטובר (ט' בחשוון תשע"ח) נעבור לשעון חורף 2018.

בלילה שבין ראשון לשני, מזיזים את השעון שעה לאחור ועוברים לשעון החורף ובעצם נרוויח עוד שעת שינה. תינוקות וילדים יגיבו שונה זה מזה למעבר לשעון החורף וזה תלוי, כמו תמיד, באופיו של הילד וביכולתו להסתגל לשינויים. ככל שלילד יש הרגלי שינה טובים יותר, הוא עשוי להסתגל מהר יותר לשינוי. חלק מהתינוקות והילדים עלולים להתעורר מוקדם יותר, לפי שעון הקיץ.

איך נוכל לסייע להם להתמודד עם המעבר לשעון החורף?

  1. יש הטוענים שכדאי להשכיב את הילדים מספר ימים לפני השינוי. אני דווקא דוגלת להשכיב את התינוקות והילדים לפי שעון החורף רק ביום שהוא מתחיל. הסיבה: כך או כך ייקח זמן לילדים להתרגל אז למה להפריע לכם ולהם לפני הזמן.
  2. אני ממליצה להאריך את זמן ההשכבה בכחמש דקות בכל ערב. זה לא זמן משמעותי ביום וזה עשוי לסייע לטובה בהסתגלות בבוא העת.
  3. בבוקר כשהתינוק מתעורר יקיצה מוקדמת לא להוציא אותו מהמיטה אלא לחכות שהוא יתחיל להתלונן. כשזה קורה יש לגשת אליו, ללטף ולצאת ככה עד עשר דקות ואז להוציא אותו מהמיטה. הרעיון הוא לתת לו הזדמנות לראות אתכם ולחזור לישון.
  4. יש להשכיב את התינוק בשעון החורף באותן שעות שהיה רגיל.
  5. בכל מקרה של תינוקות וילדים המגלים קושי יש לשבת לידם, ללטף ולהרגיע במהלך שלושה ימים. לא יותר מזה, כי זה עלול ליצור תלות והרגל.
  6. יש לזכור שתינוקות וילדים עלולים לגלות אי שקט בשינויים במעבר בין זמני השינה והיקיצה- יש לגלות סבלנות . זה עובר ומסתדר כעבור מספר ימים.
  7. לילדים גדולים יותר, יש להסביר על השינוי ומטרתו. ילדים אוהבים שמשתפים אותם ובכך תזכו גם לשיתוף פעולה מצידם.
  8. לא מומלץ לדבר בגנות המעבר לשעון חורף ליד ילדים, אלא, לומר שיש מצב נתון וכולנו צריכים להסתגל אליו. כך מלמדים ילדים שיש מצבים בחיים שצריך להסתגל למצב נתון.

חורף בריא ושינה טובה לכולם, שלכם, דורית יועצת שינה לתינוקות

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת