בקיעת שיניים אצל תינוקות והקשר לשינה | דורית קרייזר
EN | HEB

הפרעות שינה אצל ילדים והשפעותיהן על הלימודים

שינה והפרעת התנגדות: מה קשור? קשור!

האם הילד שלכם מתקשה להירדם בלילה? האם הוא מתעורר לעתים תכופות במהלך השינה בלילה? האם ניסיתם כבר הכול אך שום דבר לא עוזר לילד להירדם ולישון טוב בלילה? ובכן, כ-25% מהילדים סובלים מהפרעות שינה בדרגה זו או אחרת. השינה נחוצה לילד וחשובה לבריאותו הגופנית והנפשית. לכן, אם הילד שלכם סובל מהפרעת שינה כדאי שתדעו כי יש מספר שיטות טיפול יעילות בבעיות שינה אצל ילדים, ואין לדחות את הטיפול כיוון שהפרעות שינה עלולות לגרום לפגיעה בלימודים, לבעיות רפואיות, למחלות ולהתפתחות של הפרעות קשב וריכוז.

הקשר בין שינה להפרעות קשב וריכוז

מחקרים חדשים בנושא הפרעות שינה ו-ADHD גילו שילדים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז סובלים יותר מהפרעות שינה בהשוואה לילדים "רגילים". אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז יש שכיחות גבוהה יותר של הפרעות שינה כמו קשיי הירדמות, שינה לא שקטה ורציפה וכדומה.

כדאי לדעת כי הפרעות שינה עלולות לגרום לתסמינים של הפרעות קשב וריכוז, ויש חוקרים הטוענים כי הפרעת שינה עלולה לפתח הפרעות קשב וריכוז. חשוב לזכור כי ילד הסובל מחוסר שעות שינה עשוי להתנהג במהלך היום בצורה אימפולסיבית, מצב רוחו עלול להשתנות באופן קיצוני במהלך היום, ובדרך כלל הוא יתקשה להתרכז בלימודים והציונים שלו יושפעו בהתאם. לעתים, מאבחנים את הילד כבעל הפרעת קשב וריכוז בעודו סובל מבעיות שינה, לכן עלולים לתת לו ריטלין שלא לצורך, בעוד טיפול בהפרעת השינה היה מעלים את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז.

ממה נגרמות הפרעות שינה?

בעיות שינה עלולות להתפתח מסיבות רבות ומגוונות, למשל לחץ נפשי, צינון הגורם לגודש באף ולקשיי נשימה ושינה, בעיות התפתחות, חרדות, מחלות הפוגעות בדרכי הנשימה, אלרגיות, כאבי בטן ועוד.

הפרעות השינה השכיחות ביותר אצל ילדים הן:

  • קשיי הירדמות – יש ילדים הסובלים מקשיי הירדמות בגלל ליקוי במנגנוני השינה, שינויים סביבתיים הגורמים לפגיעה בשעון הביולוגי של הילד, בעיות נפשיות ורגשיות, חרדות כמו חרדת נטישה וכדומה.
  • ריבוי יקיצות בלילה – הורים רבים מתלוננים שהתינוק שלהם אינו מצליח לישון באופן רציף כל הלילה, למרות מאמציהם. ילד המתקשה להירדם או לישון רצוף לרוב יבכה או יקרא להוריו, ואלה סובלים גם משינה לא רציפה הפוגעת באיכות חייהם ובתפקודם.

הפרעות שינה והשלכותיהן על הלימודים

ילדים חייבים לישון היטב בלילה אחרת הם עלולים לסבול מקשיים שונים בשעות היום, ובעיקר בלימודים. ללא שינה ארוכה ורציפה, הילד יתקשה להתרכז בשיעורים, לכן הוא עלול להירדם בשיעורים או להפריע לאחרים.

הפרעות שינה עלולות לגרום לילד לסבול ממתח נפשי, מעייפות מוגברת, מחוסר סבלנות ומעימותים עם הוריו וחבריו. שינה משובשת גורמת ברוב המקרים לתסמיני ADHD כמו אימפולסיביות, קשיי הסתגלות למערכת, רגזנות, עצבנות יתר ועוד. לכן, חשוב לקחת את הילד לאבחון מקצועי, לעתים האבחון כולל בדיקה במעבדת שינה, ולאחר האבחון ניתן להתאים עבורו טיפול יעיל. טיפול נכון ישפר את איכות השינה של הילד והוריו, ישפר את הישגיו בלימודים ויגרום לשינוי משמעותי באיכות חייו של הילד. תוכלו להיעזר גם ביועצת השינה.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת