בקיעת שיניים אצל תינוקות והקשר לשינה | דורית קרייזר
EN | HEB

בקיעת שיניים אצל תינוקות והקשר לשינה

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת השן הראשונה (בדרך כלל תהיה זו הקדמית בלסת התחתונה), היא תמיד עניין מרגש. אני זוכרת כמה שמחתי לגלות את הנקודה הקטנה בחניכיים של הילדים שלי וחגגתי את יציאת השן הראשונה במתן טעימה של הירק המבושל הראשון. הורים רבים מוטרדים מעניין הכאב המלווה (לעיתים) את תהליך בקיעת השיניים.

כאבי שיניים הוא צמד המילים הכי שכיח בפי ההורים לתינוקות בגילאי 12-4 חודשים. התינוק משלשל….זה בגלל השיניים…התינוק לא ישן….זה בגלל השיניים….התינוק מנוזל…..זה בגלל השיניים. הכול בגלל השיניים. חשוב לדעת שאין עדות מחקרית שתומכת בטענה שצמיחת שיניים גורמת להפרעות בשינה.

בשן עצמה אין עצבים וכמובן היא לא כואבת. בזמן הבקיעה של השן מהחניכיים תינוקות עלולים לחוש אי נוחות ואף כאב. הכאב אינו נמשך שבועות, אלא בד"כ בימי הבקיעה מקסימום יומיים- שלושה. שנת התינוק אינה צריכה להיות מושפעת מהשיניים אבל אם לנו, ההורים, נראה שהתינוק חש כאב יש לטפל על ידי מתן משככי כאבים. דווקא בתקופה הזו חשוב לשמור על סדר יום קבוע, שגרת שינה ולא לתת לתקופה הזו לשבור הרגלים שהטיבו עם התינוק. אם התינוק כבר למד לישון בלילה ויודע לעבור ממחזור שינה אחד לשני אז כדאי לשמור על מיומנות זו. אם הוא מתעורר ונראה לכם שכואב לו בגלל בקיעת שן – כדאי להקל עליו ולתת לו משכך כאבים.. הרדמת התינוק על הידיים או בנדנוד "בגלל כאבי שיניים" לא תקל על התינוק שכבר למד לישון לבד אלא עלולה לפגוע בהרגלים טובים שנוצרו. כן לשיכוך כאבים ומגע רב בשעות היום ושינה טובה בלילה גם תפחית את התסמינים במהלך היום.

במידה ולתינוק מסוים בוקעות מספר שיניים בו זמנית יש סיכון שהתינוק יהיה באי שקט, יסבול מכאבים, ייתכן אף ירידה בתיאבון, הפרשת ריר מהפה, חניכיים אדומות ונפוחות. במקרים האלה יש לתת לו משכך כאבים והורים שמתנגדים לשיכוך כאבים קונבנציונאלי יכולים לפנות להומאופתיה אבל בהחלט לא כדאי לתת לתינוק לסבול גם במהלך היום וגם בלילה.

דורית קרייזר יועצת שינה

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת