השפעה של מחסור שינה על התינוק | השיטה של דורית קרייזר
EN | HEB

השפעה של מחסור שינה על התינוק

לישון אני יכול בחופש הגדול

אברהם מאסלו (1970), הגדיר את פירמידת הצרכים של האדם והסביר שיש היררכיה ברמת ובסדר הצרכים של התינוק והאדם. הוא הסביר שאדם / תינוק צריך אהבה, מגע, דרכים להרגיש משמעותי אבל כל אלה לא יוכלו להתקיים אם לא ימולאו הצרכים הבסיסיים של חמצן, אוכל ושינה.

כשתינוק מצונן אנחנו, ההורים, עושים הכול כדי לפתוח לו את דרכי האוויר העליונות כדי שנשימתו תהיה סדירה וטובה כי אנו יודעים כמה התינוקות סובלים כשהם מצוננים. זה ממש מכניס אותם לאי שקט. כשהאף שלהם "סתום" אנחנו דואגים להזליף מעט מי מלח כדי לייבש את הריריות על מנת להקל על הנשימה.

כשתינוק רעב אנו דואגים לתת לו לאכול "די צורכו" במזון, כי אנו יודעים שבעזרת אוכל, הגוף מקבל את הוויטמינים ואת אבות המזון שהגוף לא יודע לייצר לבד. לתינוק שהוא בתת תזונה, עלולות להיות בעיות ופיגור בתהליכי גדילה. ולשינה…משום מה זה הנושא זה "מוזנח" אצל תינוקות וילדים רבים כי יש מחשבה (שהיא מוטעית) שתינוקות לא צריכים לישון. בטח שלא לילה שלם, רצוף ואיכותי. הסיבה העיקרית היא שבתהליך הסוציאליזציה שלנו אנחנו למדים כבר בגן, שתינוק צריך לבכות ואנחנו ההורים, צריכים להרדים אותו על הידיים "ולהרגיע" אותו וזאת במקום לשים במיטה אחרי אוכל ולאפשר לו…לישון.

מדוע כל כך חשוב שהתינוק יישן? הסיבה קשורה כולה לתהליכי גדילה, התפתחות ובריאות.

מבחינה עצבית: בשינה קיימים תהליכי למידה וזיכרון . תינוקות ישנים מתנתקים במידה רבה מהסביבה המלאה גירויים, והם שוקעים במצב המדמה את שהותם ברחם. אלמנט זה מאפשר מנוחה פיזית ופעילות מוחית שמסייעת להבשלת המוח ומקדמת תפקודים של עיבוד מידע שהמוח קולט בזמן ערות.

מבחינה מטבולית: בחסך שינה יש סיכון להשמנת יתר ולהתפתחות סוכרת. לשינה תפקיד חשוב בוויסות חום הגוף, חילוף חומרים ובתהליכי הריפוי של הגוף והרקמות, וחוסר בשינה גורם להפרעה בפעילות זו.

מבחינה הורמונלית: לאיכות השינה ולאורכה יש השפעה על המערכת הנוירו-אנדוקרינית וזה מסביר את תגובות הדחק הנצפות במצבים של חסך שינה כרוני. הפרעת שינה נחשבת גורם דחק ומתבטאת בעליית רמתם של הורמוני הדחק בדם, דוגמת אדרנלין וקורטיזול. כך, למשל, חסך בשינה גורם לרמות גבוהות של קורטיזול (הורמון הדחק) בשעות הערב שעלולות להשפיע על רגישות לאינסולין בבוקר למחרת, ולהתפתחות גבוהה יותר של תאי שומן.

מבחינת מערכת החיסון: לשינה תפקיד חשוב בתהליכי ריפוי ותפקוד מערכת החיסון. חסך חמור בשינה נמצא כמעורר את מערכת החיסון לפעול יתר על המידה, כפי שקורה עקב חשיפה ללחץ. במחקרים שבדקו את השפעת החסך בשינה על מערכת החיסון, נמצא שחסך בשינה גרם לעליית רמת תאי הדם הלבנים מסוג גרנולוציטים והתהליך הדלקתי התגבר.

"יש השפעות נוספות גם על ההורים וכל המשפחה ומחקרים ארוכי טווח מראים שהפרעות שינה בינקות עלולות להימשך לאורך חודשים ושנים ואף להפוך לבעיה כרונית, ולכן מוטלת על ההורים אחריות לעשות כל מאמץ ללמד את התינוקות לישון." (מתוך הספר: ששש….בלילה ישנים – דורית קרייזר יועצת שינה).

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת