טיפול בבעיות חברתיות בגיל הרך | דורית קרייזר
EN | HEB

טיפול בבעיות חברתיות בגיל הרך

טיפול בקשיים חברתיים אצל ילדים

קשיים חברתיים ניתן למצוא גם אצל ילדים בגיל הרך – ולמעשה,החל מסביבות גיל שלוש, תפקידם של המחנכים, ההורים והצוות המקצועי בגן, הוא לטפח חיברות (סוציאליזציה) מתאים, על מנת למנוע קשיים חברתיים בגיל הרך. איך מזהים בעיות חברתיות,מאיזה גיל אפשר לקרוא להן "בעיות", ומה אפשר לעשות על מנת לעזור לילד או לילדה למצוא את מקומו בחברה,ביתר קלות?

למה אנחנו קוראים קשיים חברתיים?

כאמור, גם בגיל הרך אנחנו יכולים לראות ילדים אשר מתקשים ביצירת קשרים איכותיים ומשמעותיים עם בני גילם. הקשיים החברתיים אצל ילדים באים לביטוי בצורה שונה מילד לילד – יש המסתגרים,יש המבטאים נוכחות מוגזמת, יש שמתנהגים באלימות ויש שפשוט בוכים. בכל מקרה, אם הילד או הילדה לא מצליחים להתערות בסביבה שמתאימה להם מבחינה גילאית, ליצור מערכת יחסים מתאימה במשחק חד פעמי בפארק או עם חברים בגן – חשוב לתמוך בו או בה כבר מגיל צעיר,להקנות להם הרגלים חברתיים בריאים, ולצפות בהם כשהם לומדים להתקרב אל בני גילם, ליצור מערכות יחסים שוויוניות ולהניח את התשתית למערכות יחסים בריאות לאורך כל חייהם.

סימנים ראשונים לקשיים חברתיים בגיל הרך

לפני גיל שלוש אנחנו לא מצפים מהפעוט שייצור קשר עם חברים למשחק. הם עשויים לשחק זה לצד זה, הם עשויים אפילו לתקשר זה עם זה – אולם בדרך כלל, אנחנו לא רואים חברויות ומשחקים הדדיים בילדים בני פחות משלוש.

בגיל שלוש, היכולות והעניין של הפעוט משתנים,והוא מתחיל בדרך כלל להתעניין בבני גילו. זהו הגיל שבו הוא מתחיל לטפח את הכישורים החברתיים שלו, ללמוד להיות חלק מקבוצה,לשאת ולתת עם אחרים ולהתעניין באינטראקציה עם האחר.

יש לפעמים שפעוטות מתחילים לגלות עניין באינטראקציה חברתית בגילאים מאוחרים יותר – זהו נושא שכדאי לעקוב אחריו אולם ככלל זה אינו נדיר. כאשר אנחנו מזהים סימנים של קושי בתוך קבוצה – אז אנחנו מעוניינים להתערב, לטפל, להעצים, ללמד, ולהקנות ערכים וכלים לשינוי הגישה.

קשיים חברתיים עשויים להתפתח בכל גיל – אולם לעיתים כבר את הניצנים של קשיים חברתיים ניתן לזהות בגיל הרך- ועם תמיכה מתאימה, למנוע שנים של סבל, פגיעה בביטחון העצמי ותחושת חוסר שייכות.

איך מתמודדים עם קשיים חברתיים בגיל הרך?

הטיפול בבעיות חברתיות אצל ילדים, ובמיוחד בגיל הרך, נעשה דרך העצמה וחיזוק חיובי של התנהגות מתאימה. על פי המאפיינים הייחודיים של כל פעוט, אנחנו מציבים בפניו עוד אפשרויות, עוד בחירות שהוא יכול לבחור (למשל: אתה לא חייב להרביץ לו! אתה יכול לנסות לדבר איתו), ומחזקים אותו בכל פעם שבחר בהתמודדות מתאימה. אם חיזוקים חיוביים של המשפחה והגננת אינם מספיקים – מומלץ לגשת לאיש מקצוע, שילווה את הפעוט כמו גם את ההורים, לתמיכה ופתרון של בעיות חברתיות כבר בגילאים הצעירים.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת