טקס שינה – מהו?

כולם כבר מכירים בחשיבותו של טקס השינה כחלק מתהליך השינה של הילדים שלנו, ומי שלא, יכול להיזכר מה אנחנו עושים מידי בוקר?

בבוקר אנו מתעוררים, קמים מהמיטה יש כאלה שמתחילים אותו בכניסה לשירותים, חלק מצחצחים שיניים קודם , אחר כך שותים אוכלים, מתלבשים ועוד..

כך גם בלילה. כשאנו עומדים להיכנס לשינה אנחנו עושים שרשרת פעולות שמסתיימת בכניסה למיטה. זה הוא טקס השינה. הוא שונה מאדם לאדם, מהורה להורה, אך המכנה המשותף לכל טקסי השינה הוא שהם חוזרים על עצמם, בסדר פחות או יותר קבוע והופכים לרוטינה מבורכת.

מדוע טקס השינה כל כך חשוב לתינוקות ולילדים? התשובה היא כי הם מעניקים ביטחון. משהו מוכר שחוזר על עצמו. תינוקות וילדים אוהבים ריטואלים. דברים שחוזרים על עצמם. הם אוהבים את הידוע ופחות אוהבים את השונה והלא מוכר.

מה כדאי לזכור לגבי טקס שינה?

  1. שרצוי שהוא יהיה פחות או יותר בשעה קבועה.
  2. שיהיו בו מוטיבים מוכרים והחוזרים על עצמם כמו: לילה טוב לדובי, לילה טוב לבובה ולילה טוב ל…..
  3. אל תכניסו בטקס "הפתעות". לא להתחיל לשנות דברים או מהלכים בטקס.
  4. אם הילד ינסה לבדוק גבולות – אל תתחילו "לחנך" אותו לפני הכניסה לתהליך השינה, אלא תמשיכו בריטואל הקבוע, תוך הבנה שילדים ינסו לפרוץ גבולות אבל מה שחשוב שאתם תמשיכו באותו "קו" שהילד רגיל אליו.
  5. מתחילת טקס השינה התחילו להוריד את טון הדיבור על מנת להוריד את רמת הורמון האדרנלין (הורמון העוררות).
  6. סיימו את הטקס בחיבוק ונשיקה.

יש הורים שכוללים בטקס סיפור קצר ויש כאלה שמעדיפים שיר ערש. אני, אישית, מעדיפה שיר ערש לפני השינה אבל אם מתאים לכם סיפור – זאת גם אופציה טובה. אם בחרתם סיפור- הקפידו על סיפור אחד ואת שאר הסיפורים הקריאו לילד בשעות היום. אם יהיה ברור שמדובר סיפור אחד לא יהיו מאבקי כוח סביב "כמה סיפורים" יסופרו לפני השינה. זכרו: בשעות הערב יש ניגודי אינטרסים בין הורים וילדים: ההורים רוצים לסיים את היום ולהתחיל את הלילה והילדים….רוצים להמשיך במשחקים , אהבה וזמן איכות עם ההורים. גבולות כחלק מטקס השינה עושה סדר וגישור בין שני הצדדים.

אתם מוזמנים גם לקרוא את המאמר "חלונות שינה תינוקות".

שלכם, דורית יועצת שינה לתינוקות