מדוע תינוקות וילדים (והוריהם) צריכים בלילה…לישון.

השינה היא תנאי הכרחי לחיים בריאים ומהנים. היא אחראית על מרכיבים ביולוגיים, קוגניטיביים, רגשיים, חברתיים והתנהגותיים. ישנה עדות מחקרית הטוענת כי השינה בשלבים המוקדמים של חיי התינוק נחוצה להתפתחות מוחית, לגדילה פיזית, להבשלה של מערכות גופניות רבות, ואף למניעת הפרעות קשב והפרעות בריכוז. מחקרים רבים מעידים שחסך והפרעות שינה גורמים לשורת בעיות בתחומים רבים:

מבחינה עצבית: למוח תפקיד משמעותי בשינה בתחום שחזור מידע בתהליכי למידה וזיכרון המתרחשים באזור ההיפוקמפוס שבמוח.

מבחינה מטבולית: לסובלים מחסך ומהפרעות שינה קיים סיכון להשמנת יתר ולהתפתחות סוכרת. לשינה תפקיד חשוב בוויסות חום הגוף, חילוף חומרים ובתהליכי הריפוי של הגוף והרקמות, וחוסר שינה גורם להפרעות בפעילות זו.

מבחינה אנודקרינית (הורמונלית): לאיכות השינה ולאורכה השפעה על המערכת הנוירו-אנדוקרינית וזה מסביר את תגובות הדחק הנצפות במצבים של חסך שינה כרוני. הפרעת שינה נחשבת גורם דחק ומתבטאת בעליית רמתם של הורמוני הדחק בדם, דוגמת אדרנלין וקורטיזול. כך, למשל, חסך בשינה גורם לרמות גבוהות של קורטיזול (הורמון הדחק) בשעות הערב שעלולות להשפיע על רגישות לאינסולין בבוקר למחרת והתפתחות תאי שומן. כמו כן, בחסך שינה ישנה ירידה בייצור ההורמונים האחראים על הגדילה.

מבחינת מערכת החיסון: לשינה תפקיד חשוב בתהליכי ריפוי ותפקוד מערכת החיסון. היא משתתפת בתהליכי הריפוי של הגוף והרקמות. חסך חמור בשינה נמצא כמעורר את מערכת החיסון לפעול יתר על המידה, כפי שקורה עקב חשיפה ללחץ. במחקרים שבדקו את השפעת החסך בשינה על מערכת החיסון, נמצא שחסך בשינה גרם לעליית רמת תאי הדם הלבנים מסוג גרנולוציטים, והתהליך הדלקתי התגבר.

מבחינת מערכת הלב והדם: נמצא שירידה במספר שעות השינה גרמה לעלייה בלחץ הדם, גם כשהיה מדובר בהפסד של חצי לילה בשבוע, והעלתה את הסיכון למחלות לב. בעקבות חסך בשינה, ישנה פגיעה גם בזרימת הדם ההיקפית שמשפיעה על הכליות ומכאן על לחץ הדם.

בתחום האישי- חברתי: נמצא שחסך בשינה והפרעות בשינה קשורים גם לתאונות דרכים ולתאונות בעבודה. במחקר שהשווה בין ביצועים קוגניטיבים של אנשים אחרי חסך שינה לבין אנשים לאחר שתיית אלכוהול נמצא שבשני המקרים חלה ירידה משמעותית בתפקוד הפסיכומוטורי- קוגניטיבי

חסך בשינה משפיע על כל המשפחה, גם על מצבה הנפשי של האם וגם על המערכת הזוגית. ילדים ותינוקות שסובלים מחסך בשינה נוטים לבכות יותר, דבר שמוביל לעלייה בחוסר השקט של התינוק ועלול לגרום לעוינות מצד ההורה כלפי התינוק.

מחקרים ארוכי טווח מראים שהפרעות בשינה בינקות עלולות להימשך לאורך חודשים ושנים ואף להפוך לבעיה כרונית, ולכן מוטלת על ההורים אחריות לעשות כל מאמץ ללמד את התינוקות לישון. (מתוך: ששש…בלילה ישנים).