לישון אני יכול בחופש הגדול - דורית קרייזר - ייעוץ שינה לתינוקות
EN | HEB

לישון אני יכול בחופש הגדול

לישון אני יכול בחופש הגדול

החופש הגדול כשמו כן הוא: חופש וגדול. בחופשה אנחנו למעשה שוברים את השגרה בהרבה מאוד תחומים וגם …בשינה. תינוקות וילדים מצטרפים להורים לאירועים ומסיבות. אין לחץ לישון מוקדם כדי להתעורר לגנים ולבתי הספר. גם כשמדובר בתינוקות שלא יוצאים לחופשה בעצמם- ההורים שלהם כן. לשבירת שגרה יש רווחים (הנאות, בילויים, היעדר לחץ) ויש גם מחירים. תינוקות וילדים שלמדו לישון לילה שלם ושוברים להם את שגרת השינה משלמים מחיר די גבוה: הם נכנסים למיטה לרוב עם מצב של עייפות יתר ומגלים קושי בתהליך ההירדמות למרות שהם מאוד עייפים. ולא רק זאת. הם נכנסים לישון מאוחר מהרגיל וקמים פחות או יותר באותה השעה עם הזריחה. איך נרוויח יותר "ונשלם" פחות?

  1. שמרו כמה שיותר על הרגלי השינה גם נוכח שבירת השגרה.
  2. אם מדובר בתינוקות אז כדאי להשכיב סביב אותה השעה שהם רגילים לישון גם אם זה מחוץ לבית.
  3. במקרה של ילדים גדולים יותר תשברו את השגרה אבל לא יותר מידי.
  4. קבעו לכם זמנים שתהיו מחוץ לבית וזמני חזרה. שגם אם חרגתם מהשעות הרגילות, עדיין יש שעות קבועות אבל "אחרות".
  5. בלילה כשהתינוקות והילדים כבר ישנים יש לזכור להתנהל לפי ההרגלים הקבועים. זאת אומרת אם התינוק כבר לא נוהג לאכול בלילה אז לא להתחיל להאכיל בגלל שבירת השגרה.
  6. זכרו שכל חופש בסופו של דבר…נגמר.
  7. כשחוזרים הביתה מתחילים מהתחלה, בלי כעס. להבין שגם לילדים קשה לחזור לשגרה, בלי הכייף של כולם ביחד….לתת לימים לעבור עד החזרה המיוחלת לשגרה

מי שלימד את התינוק או הילד שלו לישון בשיטת "בלילה…ישנים" יודע שיש בשיטה אירוע טוקסידו שמשמעו שיש לפעמים שבירת שגרה באירועים מיוחדים ואין בעיה עם זה. נהנים מהאירוע ומיד חוזרים לתהליך השינה שהתינוק כבר למד.

חופשה נעימה, דורית קרייזר יועצת שינה

אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים על חלונות השינה ועל טקס השינה.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת