מעבר למיטת מעבר | דורית קרייזר
EN | HEB

מעבר למיטת מעבר

מיטת מעבר

סביב גיל שנתיים רוב הילדים יהיו כבר במיטת מעבר או קרובים לכך. המעבר למיטת מעבר (או מיטת נוער) היא עוד שלב בהתפתחות התינוק שהופך כבר לילד עצמאי. יש תינוקות קטנים מגיל שנתיים שכבר עושים ניסיון לצאת בכוחות עצמם ממיטת התינוק ואם ההורים רואים שיש להם יכולת כזאת יש לשקול להעביר את הילד למיטת מעבר. בטיחות היא מעל לכל ויציאה לא מבוקרת ממיטת התינוק עלולה להיות מסוכנת לביטחון הילד.

יש מצבים שהתינוק עדיין לא בשל למעבר למיטה "של גדולים" וההורים מאיצים את המעבר בגלל שיש תינוק חדש שנוסף למשפחה וההורים רוצים להשתמש במיטת התינוק לאח החדש. במקרים כאלה, אני מציעה לא להזדרז להעביר את הילד למיטת מעבר ושהתינוק החדש יישן באופן זמני בעריסה או במיטת תינוק נוספת.

כשמחליטים שהגיעה העת למעבר למיטה החדשה יש לשתף את הילד בתהליך. להראות לו את המצעים החדשים שמתאימים למיטה. אם יש שתי מיטות שאתם מתלבטים בבחירה יהיה נכון לשאול לדעתו. לא הייתי מכניסה אותו לחנות גדולה עם הרבה אפשרויות שיש סיכון שחלק מהמיטות לא יתאימו לכם מבחינת הגודל, הטעם או המחיר.

יש להסביר לו שמי שעובר למיטה "של גדולים", צריך לזכור שכשנכנסים למיטה ישר שמים ראש על הכרית והולכים לישון. אם הוא צריך פיפי (בתנאי שהוא גמול) אז הוא יכול לרדת לשירותים ואחר כך לחזור למיטה לישון.

ניתן להציע לילד לבחור דובי או בובה או כל חפץ אחד שיכנס אתו למיטה. ותבקשו ממנו בבוקר שיספר לכם איך עבר הלילה במיטה החדשה עם הדובי או הבובה.

במידה והילד יוצא מהמיטה , החזירו אותו למיטה בלי מילים מיותרות, בלי כעס  ואמרו לו רק את המנטרה: ששש….בלילה ישנים. כשהילד יבין שלא יהיה דו שיח איתו וההורים מתכוונים במלוא הרצינות שעכשיו לילה …ישנים, הוא ילמד שכשנכנסים למיטה הכוונה שהולכים לישון. במקרים שההורים מוצאים קושי בתהליך כדאי לפנות למאמנת שינה שתדריך ותעזור להורים ולילד בתהליך. הפנמת המעבר למיטת נוער או מיטת מעבר אורך בדרך כלל כשבוע בממוצע.

כדאי לעודד את הילד על השינה הנהדרת במיטה החדשה. עידוד הוא הקסם שמאחורי התמדה של הילד בכל תהליך למידה.

בהצלחה, דורית קרייזר

מוזמנים לקרוא גם את המאמר: כמה שעות תינוק צריך לישון

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת