פחדי ילדים......סיוטים....האומנם? | השיטה של דורית קרייזר
EN | HEB

פחדי ילדים……סיוטים….האומנם?

פחדי ילדים......סיוטים....האומנם?

מכירים את הילדים שנכנסים למיטה ומבקשים שתישארו איתם? לרוב הם יגידו שהסיבה היא שהם מפחדים. כשההורים אומרים בתגובה שאין ממה לפחד – הילדים (החכמים) לא קונים (ובצדק) את ההגיג הזה. הם גם צודקים. יש הרבה דברים בעולם שהם מפחידים. האיום האירני לא מפחיד? מחלות ואובדן קרובים לא מפחידים? אפילו טעויות הוריות או מצב הילדים לעיתים גורמים לנו לפחדים וחרדות. העניין הוא שהדברים שמפחידים אותנו, המבוגרים, מפחידים אותנו 24/7….בבוקר אנחנו לא מפחדים מהאיום האירני פחות מאשר בלילה. זהו פחד קיים, לעיתים מוסווה, מוכחש, מודחק וגם מטופל או לא מטופל בידי הממשלה.

העניין עם פחדי הילדים שהם מופיעים בדיוק לקראת הלילה, כשצריך להיפרד מההורים לשינה. צריך להפסיק את המשחקים ותשומת הלב ואז הם מגיעים….הפחדים….. שגורמים להורים לשבת ליד הילדים ולהרדים אותם. כך הופכים ההורים למעין "בני ערובה" של הילדים המפוחדים.

שלא תבינו לא נכון. אני בעד לשבת ליד הילדים כשנכנסים למיטה, לשיר להם שיר ערש, לתת נשיקה ולאחל לילה טוב. אני רק מתנגדת לעשות זאת "רק" כשהילד אומר שהוא מפחד. למה? כי אז הוא לומד שזהו כלי. הפחד הופך למניפולציה רגשית שעובדת (נפלא) על ההורים. אם יש ילד שעבר חוויה טראומטית – והפחד מלווה אותו בכל שעות היממה – יש לטפל עם גורמים מוסמכים. אבל פחדי ילדים שמגיעים באופן מטרתי במיוחד בשעות הלילה- על ההורים לנהוג במשנה זהירות. לא לומר לילד שהוא משקר, לא לשאול למה הוא לא דיבר על זה במהלך היום, לא להעליב. רק לומר לו: נכון. יש דברים שאנו מפחדים מהם ונוכל לדבר על זה ביחד בבוקר. ממש לקבוע איתו לשיחה. רוב הסיכויים שהוא ישכח וייזכר בפחדים רק בלילה. יודעים למה?…נכון…כדי להשאיר אתכם בחדר ולא להיפרד לשינה. אז תגידו לו שוב: "חבל ששכחת לבוא לדבר איתי על הנושא הזה בבוקר אבל מחר אולי תזכור ונדון על זה. בינתיים אני סומכת עלייך שתתגבר" ולנשק אותו. לאחר מכן, ההורים צריכים לצאת מהחדר. אם הם יישארו….סימן שלילד הזה יש ממה לפחד. חשבו על כך…

דורית קרייזר ייעוץ שינה

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת