השיטה של דורית קרייזר בחדשות מאקו - שששש.. בלילה ישנים
EN | HEB

שיטת דורית קרייזר בחדשות מאקו

הורים יעשו הכל כדי שהילד יירדם

כל הורה לתינוק או פעוט מכיר את שגרת הלילה המתישה, שבה הוא ישן שעה פה שעה שם, שינה לא איכותית, לא רצופה ובמשך מעט שעות. תוצאות המחקר מצביעות על 70% מן ההורים הקמים בלילה באופן קבוע לטפל בילדים, מתוכם 25% קמים יותר משלוש פעמים בלילה או ישנים עם הילדים במיטה (של ההורים או של הילדים). הורים מעידים כי הם מצליחים לישון לעיתים בין שלוש לחמש שעות בלילה, עם המון התעוררויות וקימות מן המיטה בערך אחת לשעה מפני שהילדים מתעוררים ונדרשים לטיפול. מה באמת קורה בבתים של הורים לקטנטנים בשעות הקטנות של הלילה? ואיך אפשר לקבל עוד קצת שעות שינה?

העייפות שלי מתבטאת בעצבים…

מחקרים מצביעים על כך באופן שאינו משתמע לשתי פנים – אי אפשר לנהל חיים שגרתיים, רגועים ונינוחים, אם לא ישנים מספיק. שינה מספקת עבור מבוגרים היא שינה רצופה של לפחות שמונה שעות. אבל אצל הורים לילדים קטנים, שינה כזו היא לא פחות מאשר לוקסוס. אנחנו מתעוררים להאכיל, להרים את המוצץ, לבדוק שהם מכוסים – ולפעמים גם סתם, לבדוק שהם בסדר. הם קוראים לנו אם היה להם חלום רע ואם קר אנחנו מתעוררים רק כדי לבדוק שהם מכוסים היטב. התוצאה: שינה מקוטעת, קצרה ולא מספקת, לעיתים במשך שנים רצוף.

שינה לא מספקת גורמת לא אחת לתופעות של עצבנות במהלך היום – כעסים ואי שקט, צורך מוגבר באכילה, קושי להתרכז, וכדומה. בשורה התחתונה – אנשים שלא ישנים מספיק לא מתפקדים באופן מיטבי במהלך היום.

אגב, גם הילדים עצמם צריכים מאוד שנת לילה טובה. ילדים שלא ישנים באופן רצוף ומספר מספק של שעות בלילה, יסבלו אף הם מתופעות של עייפות כמו ירידה בהתפתחות, פגיעה ביכולת הריכוז ועצבנות לאורך היום. הרגלי שינה בריאים, הם מתנה גדולה שהורים יכולים להעניק – הן לעצמם, והן לילדיהם.

הפתרונות שהם לא באמת פתרונות – רק תשנו

רויטל מספרת על תהליך של הרדמת הפעוטות שלה במיטותיהם, שאורך לפעמים מעל שעה בכל לילה. לא ברור שההשקעה הזו כדאית, כשהם מתעוררים לא הרבה זמן לאחר שעת ההשכבה. הורים מוצאים לא פעם פתרונות לבעיית אי השינה, גם אם הם יודעים שבטווח הארוך פתרונות אלה יזיקו להרגלי השינה של הפעוט. דוגמאות יש בשפע – החל מהירדמות מול מסך (טלוויזיה, או אפילו טאבלט) וכלה בהירדמות במיטת ההורים. נוצר מצב שבאמצע הלילה ההורים מוצאים את עצמם מצונפים בפינת המיטה עם חצי גוף באוויר, ללא שמיכה וקופאים מקור, בעוד הפעוט ישן בשלווה ובאלכסון ביניהם. רק נבהיר, שאנחנו לא כעיקרון נגד לקבל כל בחירה, כולל הבחירה להלין את הפעוט בחדר ההורים או אף במיטתם – אנחנו רק נגד בחירות שמתקבלות על מנת להשיג "שקט תעשייתי", כשהן לא אלה הנכונות, שישרתו אתכם לטווח ארוך.

תתפלאו! יש טכניקות שבאמת עובדות

יועצת השינה דורית קרייזר מספקת שפע של טיפים לטקס הירדמות קל ונינוח, שיוביל לשנת לילה טובה יותר. היא מספרת, כי לילה של שינה טובה עבור פעוטות מכיל עשר עד שתים עשרה שעות של שינה רציפה וכי ניתן להגיע למצב אוטופי זה, בעזרת סט של כלים הנלמדים בתהליך של ייעוץ השינה. הנה כמה מהטיפים שיעזרו לכם ליהנות מלילה טוב של שינה רציפה:

  • לפני השינה – אמבטיה של דקה אחת לכל היותר
  • בחרו בטקס קבוע לפני השינה, למשל, טקס השינה – "טקס השכבה לישון" של כל הצעצועים
  • השכיבו את התינוק לישון במיטתו. כסו אותו היטב ואחלו לו לילה טוב
  • אם התינוק בוכה – כנסו לחדרו, הניחו יד על חזהו ואמרו "ששששש…..". צאו בשקט מן החדר
  • אם התינוק בוכה שוב – כנסו שוב לחדרו, הניחו יד בדיוק באותו מקום על חזהו, ושוב אמרו "ששששש". חשוב להקפיד שהנחת היד תהיה באותו המקום
  • אל תחששו מבכיו של התינוק – זוהי רק הדרך שלו להעביר אליכם מידע
  • אין סיבה להשאיר את התינוק או הפעוט בחוסר וודאות או בבדידות עם הצער שלו. הכניסה שלכם אליו, הנחת היד ביחד עם ההרגעה הקולית, מספקים לו את הביטחון, שהוא יכול להירדם והוא מוגן. בתהליך של ימים ספורים, הוא ילמד לקשר את אותה המחווה (הנחת היד וההרגעה הקולית) עם הירדמות, והוא יירדם בקלות רבה יותר, במיטתו.

לילה טוב

גישות מרובות ושונות מציעות התייחסות שונה לתינוק או פעוט המתקשים להירדם בלילה. אבל דבר אחד בטוח – ההירדמות היא תהליך נלמד, והרגלי שינה נכונים ומתאימים יאפשרו גם לכם, ההורים וגם לפעוטות, ליהנות משנת לילה טובה שהיא הכרחית לתפקוד מיטבי במהלך היום. אני מזמינה אתכם לפנות אלינו ולברר עוד על תהליך ייעוץ השינה אשר ילווה אתכם אל לילה טוב של שינה מתוקה ורצופה – עבורכם ועבור הקטנטנים.

שיטת דורית קרייזר

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת