שינה והפרעת התנגדות: מה קשור? קשור! | השיטה של דורית קרייזר
EN | HEB

שינה והפרעת התנגדות: מה קשור? קשור!

שינה והפרעת התנגדות: מה קשור? קשור!

מיכל (שם בדוי) היא ילדה שנייה במשפחה בת שישה ילדים. היא בת שבע ואובחנה כבר לפני מספר שנים כילדה עם הפרעת התנגדות המוכרת בלעז –  Oppositional Defiant Disorder) ODD). בנוסף, הורייה סיפרו שהיא עדיין מרטיבה בלילה ולכן במהלך היום היא מסתובבת עם תחתונים, אבל בלילה נעזרת בתחתוני טיטול מיוחדים. הוריה חיפשו יועצת שינה ופנו אליי עקב בעיית השינה שלה. "היא מסרבת ללכת לישון וסאגת השינה אורכת כ-3 שעות. היא נרדמת רק אחרי שהיא (ואנחנו) מותשים. במהלך הלילה היא עוברת אלינו למיטה, מעירה אותנו ומגלה קושי בחזרה לשינה".
"האם תוכלי לעזור לה ולנו"? – הראש אמר לענות להם "אנסה" והלב אמר ישר "כן, בהחלט". גם הפעם הלכתי אחרי הלב. ההורים למדו לאמן את הילדה לישון בשיטת: " בלילה…ישנים" שפיתחתי, שנועד ללמד תינוקות וילדים לישון.

הסברתי להורים שעליהם להגיע לפגישה ללא הילדה. אני תמיד סומכת על ההורים שיוכלו לתת לי את התמונה הטובה והאמיתית ביותר לגבי הבעיה. הילדה לא צריכה לחשוב שיש איתה משהו שהוא לא בסדר ואני מאמינה שעל ידי שינוי התנהגות ההורים, משיגים תוצאות נפלאות. כשההורים הגיעו לפגישה, הם קיבלו הדרכה שכללה מספר שלבים החל מהנחיות הקשורות לסיום היום וראשית הערב, וכלה בהנחיות כיצד להגיב להתנגדות לשינה במיטתה וליקיצות במהלך הלילה. בדיווח הראשון, הם כתבו לי כך: " דורית, זה לא פשוט לנו ולה, אבל את יודעת מה? זה פחות קשה ממה שאנחנו עוברים איתה כבר שנים…". ידעתי שהתהליך הזה לא פשוט ואחת הסיבות היא שמיכל רגילה שיש התעסקות סביב עניין השינה וההתנהגות שלה, התעסקות שנמשכת כבר כמה שנים. זה המקום שלה במשפחה מרובת ילדים. לשמחתי, ההורים היו מאוד נחושים ודייקנים ומילאו את ההנחיות במלואן. התוצאות הגיעו אחרי כ-10 ימים ומיכל נכנסת למיטה ולא יוצאת ממנה. אמנם לוקח לה כחצי שעה להיכנס לתהליך ההירדמות, אבל מרגע שזה קורה היא ישנה כל הלילה. כששאלתי את ההורים מה קורה עם הרטבת הלילה, אז בחיוך ענק הם סיפרו לי שהיא עדיין מרטיבה…יום או יומיים בשבוע ובשאר הימים היא מתעוררת יבשה. לסיפור הזה יש סוף יותר משמח ממה שציפיתי: הפרעת ההתנגדות של מיכל ירדה באופן מרשים, כך שהחונך שלה סיפר שהוא לא מבין מה קרה לילדה….וההורים ענו לו: בסך הכול היא סוף סוף ישנה.

מוזמנים גם לקרוא את המאמר "איך להרדים תינוק" שיוכל לעזור לכם בהרדמת התינוק.

  לשיחת ייעוץ לא מחייבת